Koje su neoporezive isplate radnicima koje možete koristiti u poslovanju?
Neoporezive isplate radnicima predstavljaju najjednostavniji i najpovoljniji način nadoknade troškova ili nagrađivanja. Često se događa da poslodavci ne znaju koje neoporezive isplate radnicima imaju na raspolaganju. Nije ni čudno, jer ih je često trebalo tražiti na različitim mjestima, a k tome su rijetko ažurirane u skladu s najnovijim propisima. Zato smo pripremili ovaj objedinjeni popis svih isplata, koje redovito obnavljamo. Pogledajte koje vrste isplata imate na raspolaganju!
Koje naknade troškova mogu biti tretirane kao neoporezive isplate radnicima?
Naknade troškova odnose se na troškove koje imaju radnici, ali koji im mogu biti nadoknađeni. To su:
- Prijevozni troškovi na službenom putovanju u visini stvarnih izdataka.
- Troškovi noćenja na službenom putovanju u visini stvarnih izdataka.
- Troškovi prijevoza na posao i s posla, mjesni i međumjesni, u visini stvarnih izdataka prema cijeni javnog prijevoza.
- Uporaba privatnog automobila u poslovne svrhe do 0,50 eura po prijeđenom kilometru.
- Novčane paušalne naknade za podmirivanje troškova prehrane radnika do 100,00 eura mjesečno tj. 1200,00 eura godišnje (ne treba pravdati utrošak).
- Troškovi prehrane radnika nastali za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca do 150,00 eura mjesečno tj. do 1.800,00 eura godišnje pod uvjetom da računi o obavljenim uslugama prehrane glase na poslodavca i da su podmireni bezgotovinskim putem ili uz interni obračun poslodavca.
- Troškovi smještaja radnika nastali za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca na temelju vjerodostojne dokumentacije (računi, obračuni, evidencije i sl.) do visine stvarnih izdataka, podmirenih bezgotovinskim putem.
- Naknade za troškove redovne skrbi djece radnika isplaćene na račun radnika do visine stvarnih izdataka. Naknada se isplaćuje na temelju vjerodostojne dokumentacije (ugovor, račun, uplatnica i sl.) ustanova predškolskog odgoja te drugih pravnih ili fizičkih osoba koje na temelju posebnih propisa i odluka nadležnog tijela skrbe o djetetu predškolske dobi.
- Premije dopunskog i dodatnog zdravstvenog osiguranja na temelju vjerodostojne dokumentacije do 500,00 eura godišnje, podmirene bezgotovinskim putem.
- Naknade za podmirivanje troškova ugostiteljskih, turističkih i drugih usluga namijenjenih odmoru radnika prema propisima ministarstva nadležnog za turizam, u iznosu do 400,00 eura godišnje.
- Troškovi prehrane i smještaja sezonskih radnika u svoti stvarnih troškova koji glase na poslodavca i podmireni su bezgotovinski ili iz internog obračuna poslodavca.
- Troškovi prijevoza, prehrane, smještaja i dr. prema propisima EU za dugoročne i kratkoročne stručnjake koje financira EU.
Do kojih se iznosa mogu neoporezivo isplatiti dnevnice, terenski dodatak i naknada za odvojeni život?
Dnevnice i dodaci povezani uz poslovna putovanja i rad izvan mjesta prebivališta mogu se pronaći ovdje:
- Dnevnice u zemlji (do 8 sati – 0 eura, 8–12 sati 1/2 dnevnice = 15,00 eura, a preko 12 sati puna dnevnica, za udaljenosti najmanje 30 km) 30,00 eura dnevno, ako je podmiren jedan obrok dnevnica se smanjuje za 30 % i tada iznosi 21,00 eura, ako su podmirena dva obroka dnevnica se umanjuje za 60 % i tada iznosi 12,00 eura.
- Dnevnice za rad na terenu u zemlji (mjesto rada mora biti udaljeno najmanje 30 kilometara od sjedišta društva i boravišta zaposlenika) 30,00 eura dnevno, ako je osiguran jedan obrok terenski dodatak se smanjuje za 30 %, ako su podmirena dva obroka smanjuje se za 60 %.
- Dnevnice za inozemstvo u trajanju od 8 do 12 sati iznose do 50 % svote. S druge strane, za dnevnice za inozemstvo koje traju više od 12 sati isplaćuje se puni iznos, prema odluci o visini dnevnice za službeno putovanje u inozemstvo za korisnike koji se financiraju iz sredstava državnog proračuna.
- Dnevnice za rad na terenu u inozemstvu, isplaćuje se u svotama kao i dnevnice za službeni put u inozemstvu.
- Pomorski dodatak do 40,00 eura dnevno.
- Pomorski dodatak na brodovima međunarodne plovidbe do 60,00 eura dnevno.
- Naknade za odvojeni život od obitelji do 300,00 eura mjesečno.
Kako neoporezivo isplatiti darove radnicima i otpremnine?
Darovi, nagrade i otpremnine radnicima vrlo su učinkovit način dodatne financijske podrške, a možete ih pronaći ovdje:
- Prigodne nagrade – regres (božićnica, naknade za godišnji odmor i sl.) sveukupno do 700,00 eura godišnje.
- Novčane nagrade za radne rezultate i drugi oblici dodatnog nagrađivanja radnika (dodatna plaća, dodatak uz mjesečnu plaću i sl.) do 1.200,00 eura godišnje.
- Dar djetetu do 15 godina života – do 31. 12. tekuće godine iznos od 140,00 eura godišnje.
- Dar u naravi (proizvodi i dobra) do 133,00 eura godišnje s PDV-om.
- Voda te topli i hladni napitci (osim napitaka koji u sebi sadrže alkohol) u visini stvarnih troškova (bez odbitka PDV-a osim za vodu), koje poslodavac na svoj teret omogućuje radnicima za vrijeme radnog vremena.
- Otpremnina pri odlasku u mirovinu 1.500,00 eura.
- Otpremnine zbog poslovno uvjetovanog otkaza i osobno uvjetovanog otkaza prema Zakonu o radu do 960,00 eura za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca.
- Otpremnine zbog ozljede na radu i profesionalne bolesti do 1.200,00 eura za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca.
Koje se potpore se tretiraju kao neoporezive isplate radnicima?
Potpore radnicima u osjetljivim razdobljima života, odnosno za osiguranje dostojanstvenog života nisu uvijek poznate među poslodavcima. Pronađite ih ovdje:
- Potpora za novorođeno dijete do 1.500,00 eura.
- Potpora djetetu za školovanje 600,00 eura mjesečno – do 15. godine života ili završetka osnovnog obrazovanja, kad se isplaćuje djetetu umrlog radnika ili djetetu bivšeg radnika s gubitkom potpune radne sposobnosti.
- Zbog invalidnosti zaposlenika 600,00 eura godišnje.
- U slučaju smrti zaposlenika 1.200,00 eura.
- U slučaju smrti člana uže obitelji zaposlenika 600,00 eura.
- Zbog bolovanja zaposlenika duljeg od 90 dana – 600,00 eura godišnje.
- Zbog otklanjanja elementarnih nepogoda ili katastrofa koje je proglasila Vlada RH (prema odluci poslodavca pod uvjetom da je omogućeno svim zaposlenicima koji su pretrpjeli štetu).
- Darovanja u novcu za zdravstvene potrebe (operativne zahvate, liječenja, nabavu lijekova i ortopedskih pomagala te troškove prijevoza i smještaja u zdravstvene ustanove) mogu se neoporezivo isplatiti ako liječenje nije plaćeno obveznim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe. Isplata se obavlja na žiro-račun fizičke osobe ili zdravstvene ustanove, na temelju vjerodostojnih isprava o liječenju (npr. račun zdravstvene ustanove).
- Premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja do 67,00 eura mjesečno. Porez na dohodak ne plaća se na premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja koje poslodavac uplaćuje u korist svojeg radnika do 67,00 eura mjesečno, odnosno ukupno do 804,00 eura godišnje. Važna napomena: osim što su ove premije neoporezive isplate radnicima, država ih trenutačno dodatno subvencionira. Tako radnik može ostvariti dodatni bonus do 99,54 eura godišnje (ili 15% do iznosa od 663,61 eura godišnje) ako za njega uplaćujete premiju dobrovoljnog mirovinskog osiguranja.
Pripadaju li i jubilarne nagrade među neoporezive isplate radnicima?
I jubilarne se nagrade mogu neoporezivo isplatiti radnicima do određenog iznosa. Oni su poredani ovako:
- za 10 godina radnog staža do 300,00 eura
- za 15 godina radnog staža do 360,00 eura
- za 20 godina radnog staža do 420,00 eura
- za 25 godina radnog staža do 480,00 eura
- za 30 godina radnog staža do 540,00 eura
- za 35 godina radnog staža do 600,00 eura
- za 40 godina radnog staža i svakih narednih 5 godina do 720,00 eura.
Kad se neoporezivo mogu isplatiti stipendije i nagrade za praktični rad (praksu)?
Stipendije i nagrade za praktični rad mogu biti dio društveno korisnog djelovanja poduzeća ili način podrške talentiranim budućim zaposlenicima tijekom obrazovanja:
- Stipendije učenicima za redovito školovanje 600,00 eura mjesečno. Stipendije učenicima na srednjim, višim i visokim školama i fakultetima, u tuzemstvu ili inozemstvu, mogu biti isplaćene i iznad propisane svote, no tada se na razliku plaća porez na drugi dohodak.
- Sportske stipendije i naknade za sport, usavršavanje 600,00 eura mjesečno.
- Stipendije studentima za izvrsna postignuća u znanju 900,00 eura mjesečno – uz javni natječaj.
- Nagrade za sportska ostvarenja 3.000,00 eura godišnje.
- Nagrade sportašima amaterima – po posebnom propisu 600,00 eura mjesečno.
- Nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada 300,00 eura mjesečno.
- Naknade za rad posredstvom učeničkih i studentskih udruga 10.800,00 eura godišnje.
Što ako se ove svote isplate osobama koje nisu u radnom odnosu?
U tom se slučaju cijela svota smatra drugim dohotkom i potrebno je na nju obračunati te platiti doprinose i porez na dohodak.
Mogu li neprofitne organizacije neoporezivo isplaćivati troškove službenog puta osobama koje nisu njihovi radnici?
Neprofitne organizacije mogu osobama koje nisu u radnom odnosu neoporezivo isplaćivati:
- naknade troškova službenog putovanja tj. troškove prijevoza, noćenja i dnevnica
- troškove korištenja privatnog automobila u službene svrhe.
Zanimaju vas neoporezive isplate radnicima? Provjerite i kada su i do kojeg iznosa dozvoljene gotovinske isplate fizičkim osobama.
***
Teško je ostvariti poslovni uspjeh bez kvalitetnog računovodstvenog servisa. Obratite nam se i zatražite svoju personaliziranu ponudu!
Napomena: Članak je posljednji put ažuriran 20.1.2025., u skladu s aktualnim propisima na taj dan.
1 Comment
Porezne uštede: nemojte praviti skupe greške zbog poreza na dobit · 13. studenoga 2023. at 14:02
[…] Neoporezive isplate: ovime možete pomoći i zaposlenicima i sebi, ako ste kao vlasnik zaposleni u svojem poduzeću. Tu pripadaju, primjerice, dobrovoljna mirovinska štednja ili naknade za djecu. Više saznajte ovdje. […]
Comments are closed.